تبلیغات
دنیای مجازی - در حریم حرم دوست
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز : 5
» بازدید دیروز : 4
» بازدید این ماه : 41
» بازدید ماه قبل : 39
» بازدید کل : 108
» آخرین بازدید :

 حرم دوست

روی پرده خانه كعبه این آیه از قران حك شده كه:
نَبِّئْ عِبَادِی أَنِّی أَنَا الْغَفُــورُ الرَّحِـــیمُ
بندگانم را آگاه كن كه من بخشنده مهربانم

و من هنوز و تا همیشه به همین یك آیه دلخوشم

در آستانه زیارت خانه خداییم. سفرى می ‏باید و هجرتى...، و گشودن بند«عادت‏»از پاى‏«روز مره‏گى‏»، و چشیدن آب،از چشمه حیات و پرواز به آنجا كه دل ها به عشقش مى ‏طپد، و رفتن از صراطى حساس و لغزنده...اما نیك فرجام. غالبا زایر،مسافر است و زیارت و سفر،توام. پس در«حج»،زیارت است و سفر،آرى سفر به سوى نبض ایمان و مهد قرآن و مهبط وحى...«مكه‏»، سرزمین خاطره‏ها...

من از این شهر امید شهر توحید،كه نامش‏«مكه‏»است و غنوده است میان صدفش‏«كعبه‏»پاك قصه ‏ها مى ‏دانم... دست در دست من اینك بگذار، تا از این شهر پر از خاطره،دیدن بكنیم. هر كجا گام نهى در این شهر و به هر سوى كه چشم اندازى مى‏ شود زنده بسى خاطره‏ ها در ذهنت یادى از«ابراهیم‏» آنكه شالوده این خانه بریخت آنكه بت هاى كهن را بشكست آنكه بر درگه دوست، پسرش را كه جوان بود،به قربانى برد. یادى از«هاجر»و اسماعیلش مظهر سعى و تكاپو و تلاش ‏صاحب زمزمه زمزم عشق یادى از ناله جانسوز«بلال‏» كه در این شهر،در آن دوره پر خوف و گزند به‏«احد»بود بلند. یادى از غار«حرا»،مهبط وحى یادى از بعثت پیغمبر پاك یادى از«هجرت‏»و از فتح بزرگ یادى از«شعب ابى طالب‏»و آزار قریش! شهر دین،شهر خدا،شهر رسول، شهر میلاد على (ع) شهر نجواى حسین،در«عرفات‏» شهر قرآن و حدیث شهر فیض و بركات!...» آرى...و بسى خاطره از جاى دگر...شخص دگر. كجاى‏«حج‏»را مى‏ توان یافت كه نشان از كسى،حادث ه‏اى،خاطره‏اى نداشته باشد؟ كدام عمل حج است كه منقطع از ریشه‏اى در تاریخ باشد؟؟؟


کعبه را خانه خدا، بیت الله الحرام، بیت العتیق و بیت الحرم نیز می‌گویند. دلیل نامگذاری کعبه به بیت الحرام این است که خداوند ورود مشرکان را به این مکان مقدس حرام و ممنوع فرموده‌است.
بیت الله الحرام در شهر مکه قرار دارد و در تاریخ، مورد احترام همگان بوده‌است. بنا بر آیاتی از قرآن و روایات امامان شیعه خانه کعبه نخستین و مقدس‌ترین بنا و اولین مسجدی است که بر روی زمین ساخته شده‌است.
در احادیث آمده‌است که در آغاز آفرینش سراسر زمین را آب فرا گرفته بود و نخستین خشکی که آفریده شد زمین زیر کعبه بود که خشکی‌های دیگر از آن گسترده گشت.
بر اساس روایات اسلامی، کعبه را ابتدا آدم ساخت و سپس ابراهیم به کمک پسرش اسماعیل تعمیر و بازسازی کرد. کعبه در زمان محمد و قبل از بعثت، به دست قریش و با همکاری حضرت محمد(ص)، بر اساس بنای اولیه ابراهیم(ع) ، دوباره بازسازی شد.
خداوند کعبه و اطراف آن را «حرم» قرار داده است؛ یعنی مقدس شمرده و ارتکاب گناه و قتل و شکار و تجاوز به جان و مال مردم و جنگ و دزدی و راهزنی و... را در آن جایز ندانسته‌است.
واقعه مهمی که در دوران عبدالمطلب، سرپرست و تولیت کعبه، رخ داد، نجات معجزه آسای آن از ویرانی به دست سپاه ابرهه و اصحاب فیل بود.. مقارن با ظهور اسلام، صدها بت فلزی و چوبی و سفالی در شکل‌های گوناگون در داخل و بیرون و بر روی دیوارها و سقف کعبه بود، اما در روز فتح مکه که در رمضان سال هشتم هجری رخ داد، حضرت محمد(ص) وارد کعبه شد و همه بت‌ها را از بین برد.

تصاویر سه بعدی با قابلیت چرخش (180 × 360 درجه)

(کعبه، عرفات، مسجدالنبی، غار حراء)

     

      


گر به آنجا رفتی

ذره ای یاد ز یک خسته ، به یک دوست بکن

چه کسی می داند

شایدی او طلبید

:: مرتبط با: عرفانی , مذهبی , عکس ,
:: برچسب‌ها: حرم دوست , متن ادبی درباره حج , تصاویر سه بعدی , عکسهای 360 درجه ای , دانلود , اسکرین سیور ,
:: لینک های مرتبط: ضامن آهو... , در محضر افلاکیان , الهی العفو... ,
ن : وحید 88
ت : پنجشنبه 11 مهر 1392
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
تبلیغات اینترنتی