تبلیغات
دنیای مجازی - باغ عاطفه ها
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز : 5
» بازدید دیروز : 4
» بازدید این ماه : 41
» بازدید ماه قبل : 39
» بازدید کل : 108
» آخرین بازدید :


      نیکوکاری

خنده های تو آرزوهای من اند، بخند تا برآورده شود تمام آرزو هایماز جمله مفاهیم ارزشمندی که در آموزه های دینی به خصوص قرآن کریم، مورد عنایت و توجه قرارگرفته و به آن سفارش شده، احسان و نیکوکاری است. احسان و نیکوکاری کارکردهای زیادی در عرصه های فردی، اجتماعی، فرهنگی، معنوی و... دارد. مؤمنان واقعی و انسان های صاحب خرد و اندیشه در هر عصر و نسلی، سعی و تلاش نموده اند خود را به صفت و ویژگی احسان و نیکوکاری، آراسته سازند. و این توصیه و سفارش سعدی است که می گوید:

              ره نیک مردان آزاده گیر    چو ایستاده ای دست افتاده گیر 
دیشب دختر خدمت‌کار مقداری لوبیا و کمی برنج را در سینی بزرگ مسی ریخت و کمی هم بادنجان و چند عدد خیار و چند دانه زردآلو را نیز با بی‌میلی و بدون دقت به رویشان پرت کرد و آن‌ها را می‌برد که من او را دیدم و پرسیدم و این‌ها برای کیست؟

گفت: برای آن نگهبان. به خواسته و امر خانم برایش می‌برم.

گفتم: ای بی‌ذوق! برگرد! سینی را بیاور، بهتر است هر کدام از خوراکی‌ها را در بشقابی جداگانه بگذاری، همراه با قاشق و چاقو و کاسه‌ای آب که تمیز و مرتب باشد. همه چیزهایی که خواستم را با قاشق و چاقو و لیوانی آب در سینی گذاشت. بعد گفتم: حالا برایش ببر، عصبانی و غرولند کنان کلماتی نا‌مفهوم گفت و رفت.

گفتم: برایت خیلی سخت بود؟! نظم و ترتیب لذت‌بخش‌تر از خود غذا است‌. چون غذا صدقه مال است و نظم و سلیقه در تزئین آن صدقه عاطفی و برای ابراز محبت است.

آن غذای جسم است و این خوراک قلب، اگر غذا را با بی‌حوصله‌گی و آشفتگی در سینی بریزی انگار که خوارش کرده‌ای و چون گدایان با او برخورد کرده‌ای و پس مانده غذا را با منت به او داده‌ای، اما اگر سینی را با سلیقه و حوصله بچینی او احساس می‌کند که دوستش دارید و او را چون مهمانی عزیزگرامی می‌دارید.اینجا باغ عاطفه است. درختانِ احساس، شکوفه کرده اند. بر گلبرگ های ایمان،شبنم محبّت چکیده است.
 
پرنده های نیکوکاری، فضای باغ را از نغمه های توحیدی خود پر کرده اند و باغبان لبخندزنان فریاد می زند:

مژده! مژده! بهار نزدیک است!
رگهایمان از خون انسانیّت لبریز است. نبضمان هر لحظه با یاد دیگران می زند
هوای حیاط دل هایمان لبریز از مهربانی است.
در هر تپش، قلبمان فداکاری را فریاد می زند. از باغچه هامان بوی سیب عاطفه می آید. دریای
غربت محرومان موج می زند. چشمانمان تا ساحل
ما اهالی سرزمین نیکوکاری هستیم كه سروده ایم:

بنی آدم اعضای یكدیگرند    كه در آفرینش ز یك گوهرند

تو كز محنت دیگران بی غمی    نشاید كه نامت نهند آدمیاحسان و نیکوکاری باعث تعدیل ثروت در جامعه شده و نظام طبقاتی را از بین می برد، دوستی و صمیمیت را بین افراد جامعه، ایجاد نموده و آمرزش گناهان انسان را سبب شده و در نتیجه سعادت و عاقبت به خیری انسان های نیکوکار در دنیا و آخرت را تضمین می نماید و باعث محبوبیت او در پیشگاه خداوند می شود. آثار یاد شده در صورتی نصیب انسان خواهد شد که رسیدگی و کمک به انسان های نیازمند برای رضای خداوند باشد و از ریا و خودنمایی و آزار و اذیت و منت گذاری جداً پرهیز شود.

:: مرتبط با: داستانهای پندآموز , جملات ادبی و زیبا , اجتماعی , عکس ,
:: برچسب‌ها: جشن عاطفه ها , احسان , نیکو کاری , 14 اسفند , داستان پند اموز , متن ادبی ,
:: لینک های مرتبط: یه دنیا دلم گرفته... , مشرق عشق , گل عفاف، بوستان حجاب ,
ن : وحید 88
ت : دوشنبه 12 اسفند 1392
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
تبلیغات اینترنتی