تبلیغات
دنیای مجازی - تأثیرات شبکه های اجتماعی در جامعه
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز : 5
» بازدید دیروز : 4
» بازدید این ماه : 41
» بازدید ماه قبل : 39
» بازدید کل : 108
» آخرین بازدید :


   شبکه های اجتماعی

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی ایرانی

شبکه های اجتماعی نظیر وایبر، واتس آپ، تانگو و  ... هم کارکردهای مثبت و مفید دارند و هم منفی و نامطلوب ازجمله کارکرد مثبت این تکنولوژی ها، بُعد اطلاع رسانی و آگاهی بخشی آنها و ایجاد یک نوع تعامل و کنش میان افراد جامعه است که در پیشرفت آن نقش موثری می تواند داشته باشد. 
اما متاسفانه در جامعه ما کارکرد منفی این شبکه ها بیشتر پررنگ است و بسیاری از جوک ها و به تمسخر گرفتن ها و نگاه های ناصحیح به مسائل و جهت گیری های نادرست در این فضا مطرح می شود و به نظر می رسد افراد، آن آگاهی لازم و کافی را در خصوص این شبکه ها ندارند، یعنی اعضای خانواده و به ویژه نوجوان ها و جوان ها تحت تاثیر ابعاد منفی این شبکه ها قرار گرفته و در درازمدت مرزهای عفت و حیا و روابط انسانی از بین رفته و دریده می شود و شان و شئون و منزلت و جایگاه و موقعیت اجتماعی افراد سخیف می شود.

بنابراین، استفاده صحیح از تکنولوژی باید در جامعه فرهنگسازی و نهادینه شود و افراد نسبت به آثار سوء آن باید آگاهی جمعی پیدا کنند، در غیر این صورت عامل تخریب کننده فضای مجازی نقش منفی را در تغییر و دگرگونی سبک زندگی افراد رقم خواهد زد. 
می بایست در سطح خرد و کلان باید برنامه ریزی در این راستا صورت بگیرد و رسانه ها به ویژه رسانه ملی، وزارتخانه های علوم، آموزش و پرورش و دستگاه های مدنی این فرهنگ سازی و آموزش صحیح را باید بر عهده گیرند تا جامعه در برابر آثار و
  پیامدهای منفی استفاده از شبکه های اجتماعی واکسینه شود.
 
در سطح خرد، دوستان و اعضای خانواده می توانند نقش آگاهی سازی برای نوجوانان و جوانان تبیین کنند که این تکنولوژی ها می تواند اعتیادزا بوده و برخی رفتارهای نابه هنجار اجتماعی را در جامعه، عرفی سازی و عادی سازی کنند و موجب از بین رفتن حریم ها و حرمت ها شوند و حتی مسائل شرعی را زیر سوال ببرند و در نتیجه پایبندی نسبت به آنها کمتر شود.

همان طور که امروز تولیدات ماهواره ای در صدد است خیانت به همسر را عادی جلوه داده و چه بسا نهادینه سازی کند، لذا در این راستا شبکه های اجتماعی با کارکرد منفی خود پا جای پای ماهواره گذاشته و در صورت استفاده ناصحیح، خیانت را در روح و ذهن افراد نهادینه می کند.

شبکه های اجتماعی کارکردهای مثبتی نیز دارند که می توان از این ظرفیت استفاده بهینه برد، به طور مثال با تشکیل گروه های علمی در پیشرفت علمی کشور موثر بود و ارزش های علمی و فرهنگی را به وسیله آنها ترویج داد یا با ایجاد ارتباط میان خویشاوندان و خانواده، از حال یکدیگر باخبر بود و به مسائل و مشکلات یکدیگر رسید.

برخی کارکردهای شبکه های اجتماعی به طور مثال رد و بدل کردن آسان و راحت عکس های مستهجن، مطالب مستهجن، غیرارزشی و غیرعرفی و غیراخلاقی می تواند اثراتی منفی و نامطلوب بر جای گذاشته و ذهنیت سازی و تفکرسازی منفی داشته و گرایش به ناهنجاری های اجتماعی را در ذهن و فکر افراد ایجاد کند.

مسائل یاد شده در خصوص کارکردهای منفی شبکه های اجتماعی عبور کردن از خط قرمز و حرمت شکنی است و به نظر می رسد در قدم اول این معضلات و مشکلات در بُعد شناختی فرد اثر می گذارد و سپس در بُعد عاطفی و عشق و علاقه های مجازی و ناصحیح دراین فضا مطرح می شود که می تواند شرایط نامطلوبی را ایجاد کند، بنابراین این شبکه ها در ابعاد وجودی انسان یعنی صفات شناختی و عاطفی می تواند اثرات مخربی به بار آورد. 
شبکه های اجتماعی در وضع شخصیت ملی و نوع نگرش و باورها و طرز تلقی فرد تاثیر مستقیم می گذارد بنابراین این فضا می تواند سبک زندگی افراد را تغییر دهد و اگر استفاده از آنها هدایت و مدیریت نشده و راهبردهایی در این عرصه ارائه نشود، لایه های فکری افراد تغییر پیدا می کند تا جایی که حتی بر مسئه ازدواج و تاخیر سن ازدواج تاثیر خاصی خواهد داشت و این آثار مطلوبی نبوده و با منویات یک شهروند ایرانی اسلامی سازگار نیست:: مرتبط با: اجتماعی , فرهنگی ,
:: برچسب‌ها: شبکه های اجتماعی , تاثیر شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی ایرانی , لاین-تانگو-تلگرام , اینستاگرام-فیس بوک-وایبر ,
:: لینک های مرتبط: نامه زن ایرانی به مرد هم وطن و پاسخ آن , بیشترین کلمات مورد جست و جوی ایرانیان در گوگل , خانه تکانی دل ها ,
ن : وحید 88
ت : پنجشنبه 12 شهریور 1394
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
تبلیغات اینترنتی